انتقال و صلح علامت تجاری

مراحل انتقال علامت تجاری در ۱۰ مرحله

 1. ثبت نام در سایت (هم انتقال دهنده و هم انتقال گیرنده)
 2. درخواست انتقال توسط انتقال دهنده در وبسایت مرکز مالکیت معنوی
 3. بارگذاری مدارک مورد نیاز در سایت
 4. مراجعه به دفتر اسناد رسمی برای تنظیم سند صلح علامت تجاری
 5. استعلام دفتر خانه از مرکز مالکیت معنوی.
 6. بارگذاری نامه دفترخانه و سایر مدارک در سایت جهت اخذ پاسخ نامه دفترخانه
 7. حضور هر دو خریدار و فروشنده در دفترخانه و امضا سند صلح علامت تجاری
 8. بارگذاری سند صلح علامت تجاری و سایر مدارک در وبسایت مرکز مالکیت معنوی توسط انتقال گیرنده
 9. انتشار آگهی انتقال علامت در روزنامه های کثیر الانتشار
 10. مراجعه به مرکز مالکیت معنوی و دریافت گواهی ثبت علامت تجاری به نام انتقال گیرنده

برای انتقال علامت تجاری ابتدا انتقال دهنده (مصالح) و انتقال گیرنده (متصالح) باید در وبسایت “مرکز مالکیت معنوی” ثبت نام کنند و کد شناسایی سامانه مالکیت معنوی دریافت نمایند.

هنگام ثبت نام باید به نکات زیر توجه فرمایید:

جهت دریافت کلیه پیامک های مربوط به مرکز مالکیت معنوی، چنانچه عضو سرویس ارسال پیامک نمی باشید عدد ۵ را به ۲۰۱۲۱۲ ارسال نمایید و سپس طبق راهنمای اعلام شده در متن پیامک اقدام نمایید.

هر کدملی، شناسه ملی، کد فراگیر اتباع خارجی، برای انجام تمام فرآیندهای اداری خود نیاز دارند تنها یکبار ثبت نام کنند.

بیشتر از یکبار ثبت نام کردن منجر به بروز خطاهایی در آینده فعالیت های شما می گردد.

پس از ثبت نام حتماً باید حساب کاربری خود را با گواهی امضا تایید نمایید.

روش کار به این صورت است که ابتدا فرم گواهی امضا را از وبسایت “مرکز مالکیت معنوی” دانلود نموده و یا از فرم های آماده گواهی امضا موجود در دفاتر اسناد رسمی استفاده نمایید.

» برای تایید حساب کاربری ثبت نام در سامانه مرکز مالکیت معنوی نیاز به اخذ گواهی امضا با شناسه یکتا و رمز تصدیق میباشد. که در صورتی که حساب کاربری شما حقوقی است و تعداد افراد صاحب امضا بیش از یک نفر است حتما باید گواهی امضایی واحد برای تمامی صاحبین امضا صادر گردد. در غیر این صورت حساب کاربری شما تائید نمی گردد.

و پس از آن شناسه یکتا سند گواهی امضا و تاریخ سند گواهی امضا و رمز تصدیق سند گواهی امضا را که از دفتر اسناد رسمی دریافت نموده اید در فرم “تایید حساب کاربری با گواهی امضا” وارد نمایید.

نکته اول: اگر با عنوان شخصیت حقوقی در وبسایت ثبت نام کرده اید، همه اشخاص دارای حق امضا باید امضای خود را در دفترخانه تحت یک شناسه یکتا گواهی نمایند چرا گه در قسمت تایید گواهی امضا فقط جای تایید یک شناسه یکتا و رمز تصدیق وجود دارد.

نکته دوم: دقت داشته باشید که با سیستم جدید انتقال علامت تجاری ممکن است در انتقال علامت با وکالت نامه با مشکلاتی روبرو شوید.

صلح علامت تجاری در دفترخانه

انتقال دهنده ی علامت تجاری (مصالح) باید به دفتراسنادرسمی مراجعه نماید.

سپس دفترخانه نامه ای به مصالح تحویل میدهد. که مضمون این نامه به شرح زیر است:

ریاست محترم مرکز مالکیت معنوی با سلام و احترام چون آقای/خانم/شرکت ……………………. قصد انتقال علامت تجاری ……………. ثبت شده در طبقه …………….. با شماره ثبت ………….. مورخ ………….. و شماره اظهارنامه …………….. مورخ ………….. را به آقای/خانم/شرکت ……………………. دارند، خواهشمند است مراتب بلامانع بودن آن را به این دفترخانه اعلام فرمایید.

پس از  مراجعه و دریافت نامه از دفترخانه، مصالح باید اصل گواهی ثبت علامت تجاری و نامه ای که از دفترخانه دریافت کرده به همراه سایر مدارک مورد نیاز در پنل کاربری خود در وبسایت “مرکز مالکیت معنوی” بارگذاری نماید و مشخص کند که خریدار (متصالح) چه شخصی است.

که برای این کار باید کد شناسایی سامانه مالکیت معنوی خریدار را وارد نماید.

پس از آن و با توجه به راهنمایی هایی که توسط کارشناسان مرکز مالکیت معنوی به شخص ارائه میگردد، مصالح جهت دریافت اصل جوابیه نامه دفترخانه باید به آن مرکز مراجعه نماید.

سپس هر دو خریدار و فروشنده (مصالح و متصالح) جهت امضای سند خود به دفتراسناد رسمی مربوطه مراجعه می نمایند.

و چنانچه مالک یا خریدار علامت تجاری شخص حقوقی باشد، همه اشخاص دارای حق امضا باید به دفترخانه مراجعه نمایند.

دفتراسناد رسمی پس از پشت نویسی اصل گواهی ثبت علامت تجاری، آن را به همراه اصل سند صلح به طرفین تحویل خواهد داد.

متصالح مجدداً کلیه اسناد و مدارک را در پنل کاربری خود در وبسایت مرکز مالکیت معنوی بارگذاری نموده و پس از درخواست درج آگهی در روزنامه رسمی و سپس تایید توسط کارشناسان مربوطه جهت صدور گواهی ثبت علامت تجاری به مرکز مالکیت معنوی هدایت خواهد شد.

مدارک مورد نیاز:

 1. اصل گواهی ثبت علامت تجاری
 2. مدارک شناسایی طرفین

اگر انتقال راجع به قسمتی از کالاها یا خدمات موضوع علامت ثبت شده باشد

ماده ۱۴۰ آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری: اگر انتقال راجع به قسمتی از کالاها یا خدمات موضوع علامت ثبت شده باشد، خروج آن از مالکیت مالک اولیه علامت، به صورت مشخص در پی علامت ثبت شده در دفتر ثبت علامت تجاری، ثبت و چنانچه با انتقال مزبور طبقه، یا طبقاتی کلاً از حیطه علامت ثبت شده خارج گردد، در این صورت به آن طبقه یا طبقات شماره یا شماره‌های فرعی از شماره (۱) به تعداد طبقات مزبور تعلق می گیرد و هرگاه انتقال صرفاً مربوط به کالا‌ها یا خدمات، بدون انتقال کلی طبقه مربوط واقع شده باشد، بدواً به طریق فوق شماره گذاری شده و پس از آن شماره فرعی از شماره فرعی طبقه مرتبط محسوب و به همین طریق به دنبال علامت ثبت شده درج می گردد.

 • تبصره ۱: هرگاه انتقالات موضوع این ماده در دفتر متمم منعکس گردد، می‌بایست به شماره ثبت اصلی علامت ثبت شده و صفحه و دفتر مربوط اشاره شود.
 • تبصره ۲: در صورت انتقال جزیی کالاها و خدمات موضوع علامت، مدت اعتبار بخش منتقل شده نمی‌تواند بیشتر از مدت اعتبار باقی مانده علامت ثبت شده در گواهی‌نامه ثبت آن باشد.
 • تبصره ۳: در صورت انتقال جزئی کالاها و خدمات موضوع علامت، منتقل‌الیه می‌تواند درخواست صدور گواهی‌نامه علامت برای مدت باقی مانده از دوره اعتبار علامت ثبت شده را نماید.
 • تبصره ۴: چنانچه علامت ثبت شده در موعد مقرر تمدید نگردد، مانع از تمدید علامت برای آن دسته از کالاها و خدماتی که قبل از موعد تمدید جزئاً منتقل شده‌اند، نخواهد بود.
 • تبصره ۵: نقل و انتقالات جزئی کالاها و خدمات موضوع علامت باید در ظهر آخرین گواهی‌نامه معتبر علامت نیز منعکس گردد.

در صورت فوت مالک علامت تجاری

علامت تجاری حتی پس از فوت صاحب آن قهراً به ورثه او منتقل خواهد شد.

که ضروری است به موجب اظهارنامه ای، نام صاحب جدید آن جهت ثبت، به اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی،اعلام گردد.

انتقال جزیی یا کلی علامت تجاری

انتقال کلی که مشخص است اما انتقال جزیی به این معناست که علامت تجاری برای برخی از کالاها یا خدمات مشخص شده، منتقل شود.

یا اینکه علامت برای استفاده در منطقه خاصی منتقل گردد.